Netherlands map

 

هلند از دیرباز به عنوان دروازه تجارت با اروپا و به عنوان یکی از بهترین نقاط دنیا برای تاسیس و اداره یک کسب و کار جدید در ۵ سال آینده شناخته می شود. بر اساس بررسی های به عمل آمده توسط واحد Business intelligent اکونومیست دلایل بسیاری زیادی وجود دارد که شما را تشویق به ایجاد یک کسب و کار در هلند نماید ، به عنوان مثال می توان به مواردی چون فضای مساعد مالی و مالیاتی، شاخص ها و پیش بینی های مربوط به اقتصاد کلان و نیز مهیا بودن زیرساختها در این کشور اشاره نمود .

از دیگر سو هلند همواره به برخورداری از استانداردهای بالای زندگی و رفاهی و فراهم نمودن این امکانات برای تمامی ساکنان این کشور شهره بوده است و این در حالی است که متوسط هزینه زندگی، مسکن، آموزش و فعالیتهای فرهنگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای همتراز اروپای غربی پائینتر است.

در مقایسه با قلمرو کوچک و جمعیت کم، این کشور از اقتصاد فوق العاده توانمندی برخوردار است، مطالعات متعدد نشان داده است که هلند در بین کشورهای اروپائی کمترین آسیب را در اثر بحران اقتصاد جهانی تجربه کرده و انتطار می رود سریعتر از سایر کشورها توان خود را بازیابی نماید.

علاوه بر تجارت و کشاورزی که هلند در این دو زمینه نقش پیشرو دارد در برخی از صنایع، مانند صنایع شیمیائی و انرژی های نو از موقعیت ممتازی برخوردار است. از سوی دیگر بخش خدمات در اقتصاد هلند جایگاه ویژه ای دارد (۷۲% تولید ناخالص ملی). هلند یک مرکز خدمات مالی بین المللی بسیار پویا محسوب می گردد که بیشتر بانک ها، موسسات مالی، موسسات مشاوره مالی و حقوقی دنیا در این کشور به فعالیت می پردازند.

پیشینه و سنت دیرپای تجاری هلند، ثبات نظام سیاسی و بهره وری بالا در حکومتداری، یک محیط کسب و کار آزاد سالم و رقابتی به وجود آورده است که مشوق تجارت و ایجاد کسب و کارهای جدید است . همین امر و وابستگی زیاد به تجارت در اقتصاد هلند باعث گردیده است که دولت کنترل بسیار محدودی در امر تجارت خارجی و مبادلات داشته باشد . این امر در کنار سایر مشوق ها مانند تسریع پروسه ایجاد و ثبت شرکت جدید (حداکثر۱۴ روز) هلند را یه یکی از رقابتی ترین اقتصادهای جهان تیدیل کرده است (رتیه ۸ در ۲۰۱۴). در یک بررسی بانک جهانی که بین کشورهای توسعه یافته انجام گردیده است؛ مشخص شد ایجاد، ثبت و اداره شرکت در هلند نسبت به کشورهائی چون آمریکا، آلمان، ژاپن، استرالیا ، فرانسه و انگلستان هزینه کمتری داشته و مالیات بر درآمد شرکتها هم در این کشور پائینتر می باشد.

بسیاری از شرکتهای چند ملیتی ریشه هلندی داشته و در این کشور تاسیس شده و فعالیت می کنند که به عنوان مثال می توان به شرکتهای عظیمی چون رویال داچ شل، یونیلور، فیلیپس، مارس و بانک ING اشاره کرد. علاوه بر این ، بیش از ۶۰۰ شرکت بین المللی مانند گوگل، استارباکس، مایکروسافت، ایکیا، ساموسونگ و ۲۳۰۰۰ شرکت کوچک و بزرگ دیگر برای بهره مندی از مزایای مالیاتی و تجاری هلند، دفاتر اصلی و یا دفاتر اروپائی خود را به این کشور منتقل کرده اند.

این کشور در جذب سرمایه گذاران خارجی نیز عملکرد موفقی داشته است و سرمایه گذران به ویژه از کشورهای صنعتی نوظهور مانند هند، برزیل و کره راه خود را در عرصه سرمایه گذاری در این کشور گشوده اند. یکی از دلایل این امر در کنار مزیتهای رقابتی هلند، کیفت بالای نظام مالی این کشور، دسترسی به شبکه مالی جهانی، حضور تمامی بانکهای معتبر دنیا و نیز حضور NYSE Euronex به عنوان بزرگترین بازار دارائی های مالی دنیا در این کشور است.

بازار نیروی انسانی در هلند با مشخصه هائی چون سطح بالای تحصیلات، خلاقیت، کارآفرینی و نیز تسلط به زبان های خارجی به ویژه زبان انگلیسی شناحته می شود. لازم به ذکر است که سیستم مالیاتی هلند از نیروی کار ماهر مهاجر به این کشور و نیز از کارفرمایانی که این دسته از اقراد را استخدام می کنند با اعمال سیاستهای تشویقی و معافیتهای مالیاتی حمایت می کند.